Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Giriş
2.jpg

ÇOCUK POLİSİ NEDİR?
       Ülkemizin büyük çoğunluğunu oluşturan ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza yönelik Emniyet Teşkilatımızın başlatmış olduğu yeniden yapılanmanın olumlu sonuçlar doğurabilmesi amacıyla 01.01.2002 tarihinden itibaren, korunmaya muhtaç olan, ihmal ve istismara maruz kalan, evden veya bulunduğu kurum yada kuruluştan kaçan, sokakta yaşayan ve sokakta çalıştırılan, uçucu madde (Bally-Tiner) bağımlısı olup ta, ilgili kuruma veya teslim edilinceye kadar bakım ve koruma altına alınan 0-18 yaş grubu çocuklara hizmet vermek üzere oluşturulan birimimizdir.
         Çocuk Polisi ŞMK. Polis Merkezi üzerinde 24 saat hizmet vermekte olup, telefon numaraları  0274 2236612 Dahili 4 ve 0505 3184305 dir.

      ÇOCUKLARIMIZ VE  CAHİLLİK
        2002 yılı içerisinde başlattığımız çalışmalar çerçevesinde; çeşitli nedenlerle hiç okula gitmemiş veya okulunu terk etmiş çocuklarımızdan Aileleri ve okul yönetimleriyle görüşülerek okumaları sağlanmıştır.
         Çocukların okula gitmemelerinin  başlıca nedeni, ailelerinin ekonomik yetersizlikleri olması dolayısıyla, hayır sever ve gönüllü kuruluş ve kişilerin de (kırtasiye, giysi vb.) desteklerini alarak çocukların okula devam etmeleri hususunda teşvik sağlanmaktadır/Sağlanmalıdır.

 EVDEN KAÇAN ÇOCUKLAR
       İkametinize en yakın karakola veya eski Yenidoğan polis karakolu binasında hizmet veren Çocuk Şube Müdürlüğüne çocuğunuzun en son çektirdiği fotoğrafı ile birlikte giderek yazılı müracaatta bulunacak, gidebileceği yerler, adresleri de belirterek en kısa zamanda bulunması çalışmalarına başlatacaksınız.

ÇOCUKLAR VE ŞİDDET
           Çocuklara şiddet uygulamakla onu sokağa daha da özendirmiş olursunuz.
         Onların olumsuz yönde etkilenmesini istemiyorsanız çocuğunuzun yanında eşinizle tartışmayın.  
         Sokakta, kavşakta, Banka ATM’lerinde, terkedilmiş evlerde gördüğünüz bally-tiner bağımlısı çocuklarımıza yardım edebilmemiz için bizi arayın. Telefonumuz: 0274 2236612 Dahili 4 ve 0505 3184305 veya 155 Polis İmdat
         Bally-Tiner v.b. madde bağımlısı çocuklar, çocuk polisince alınarak, gerekli sağlık kontrolünden sonra, Çocuk Şubesinde temel ihtiyaçları (Yiyecek, giyecek, temizlik v.b.) giderilerek ailesine veya rehabilite çalışmaları için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edilmektedir.

ÇOCUK SUÇLARININ GRUPLARI
1- Zeka geriliği ve gelişimindeki gerilik nedeniyle işlenen suçlar.
2- Yeterince sosyal eğitim almayan çocukların işledikleri suçlar.
3- Ergenlik dönemi işlenen suçlar.
4- Bozuk aile düzeninden gelen çocukların işledikleri suçlar.
5- Ekonomik yoksunluk nedeniyle işlenen suçlar.
6- Nörotik ve ruhsal bozukluklar nedeniyle işlenen suçlar.
           7- En fazla üzerinde durulması gereken psikopatik suçlar.

ANNE VE BABALARA
Çocukların güven duygusunu geliştirecek şartları hazırlamak
Yeterince sevgi, şefkat ve ilgi göstermeleri
Çocuğun gelişme dönemlerini bilip ona göre davranmaları
Çocukları kendi yetenekleri ve konumlarında kabul etmeleri
           Gerekli miktarda oyun oynama imkanlarını hazırlamak zorundadırlar.

DAVRANIŞLAR VE SUÇ SEBEPLERİ
Aşırı derecede itaatsizlik ve karşı koyma:
       Ebeveynin hatalı gözetimi ve onu tahrik etmesi,
Yalancılık:
    Çocukların eğitimlerinde onarı toplumsallaştırma işinin gerektiği gibi yapılamadığından ve çocuğa başkalarının hak ve çıkarlarına hiç olmazsa kendisininki kadar değer vermesi gerektiği şuuru verilmemesi,
Hırsızlık Yankesicilik, Sahtekarlık:
          Ailenin çocuğa mülkiyet e mülkiyete saygı gösterilmesi gerektiği fikrini aşılayamaması,
Evden kaçma:
      Çocuğa iyi davranılmaması ve cezalandırılma korkusu saldırganlık, intikam, kıskançlık, huysuzluk, işkence etme gibi huyların her birinin şuuraltına yerleşen sebepleri vardır. Bu suçlara ek olarak XX. yüzyılın en büyük suçu uyuşturucu ve Alkoldür. Bu suçta da çevrenin medyanın ve ailenin çok büyük rolü vardır.
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma – Yardımlaşma Derneği
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS