Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Güvende Olmanız Bize Yeter
 
ÇOGEP (Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı) kapsamında Kütahya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Güvende Olmanız Bize Yeter” isimli proje ile 149.170,00 TL tutarındaki proje 01 Ocak 2015-01 Temmuz 2015 tarihleri arasında uygulamaya konulmuştur. 12- 16 yaş grubundaki öğrenciler, aileleri ve öğrencilerin eğitsel çevreleri projeden faydalanmışlardır.


Kütahya’da şimdiye dek “Lise öğrencilerine” yönelik tamamına yakının faydalanacağı birbirini destekleyen bir çalışma yapılmamıştır. Projenin en önemli özelliği geniş tabanlı olmasıdır. Toplamda 8.000 öğrenciyi kapsayan, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından belirlenen 12-16 yaş grubundan sosyal ve kültürel imkânları kısıtlı, suça sürüklenme riski bulunan öğrencilerden seçilmiştir.
 
“Güvende Olmanız Bize Yeter” sloganı ile gençlerimizi kötü yollara iten nedenleri belirlemek amacı ile 10.10.2014 tarihinde ortağımız olan Rehberlik Araştırma Merkezinde tüm lise rehber öğretmenlerinin katılımı ile yapılan toplantıda projenin temel fikri anlatılarak, neler yapılabilir, hangi konulara daha ağırlık vermek gerektiği vb. konuları görüşülerek; aile içi iletişim, arkadaş seçimi, akran baskısı, sosyal medyanın kullanımı, hedefsizlik gibi konularak belirlenmiştir.
 
1- İl merkezinde 14 (on dört)  okulun içerisinde faaliyet gösteren pansiyonlarda kız & erkek toplam 1000 öğrenci kalmaktadır. Sosyal ve kültürel imkânlardan yoksun, şehirde yaşama kültürü konusunda çocukların bilgi edinmeleri ve suça sürüklenme riski altında bulunan 12-16 yaş grubundaki öğrenciler için pansiyonlar ziyaret edilerek aile içi iletişim ve şiddetin zararları ile ilgili sunum yapıldı.
 
2- Belirlenen 12 ayrı konuda hazırlanan “Farkında Mısınız” isimli oyun Tiyatro Karnaval isimli tiyatro grubu tarafından 25 Mart – 3 Nisan 2015 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi Kültür Merkezi’nde hedef kitledeki öğrencilere gösterildi. Oyun sonrası süreçte okul ziyaretleri yapılarak; öğrenci görüşleri alındı ve programlar sonunda hediyeler verildi.
 
3- 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri çerçevesinde 4 Nisan Cumartesi günü il protokolü, projeye katılan gençler ve projeye destek veren vatandaşlarla ilimizde trafiğe kapalı alan olan “Sevgi Yolu” isimli caddede yürüyüş yapıldı.
 
4- Kurtuluş Savaşımızda kahramanlık destanının yazıldığı Dumlupınar ilçesi 315 kişilik günü birlik gezi düzenlendi. “Kütahyalı Gençler Ecdadla Buluşuyor” adı verilen programda öğrenciler tarafından kalıcı dostluklara öncülük edildi.
 
5- Pansiyon ziyaretleri, tiyatro, yürüyüş ve gezi ile birlikte 12315 öğrenci ile kurulan diyalogların ardından Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından belirlenecek öğrencilerden oluşan 50 öğrenci ve proje ortaklarıyla toplam 100 kişilik yemekli değerlendirme toplantısı yapıldı. Programda proje değerlendirmesi ve öğrenci görüşleri ele alındı.
 
Proje Hedefleri
*Risk altında bulunan gençlerin topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırılmasına yönelik tedbirlerin geliştirilmesi.
*Toplumumuzu ilerde temsil edecek gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak,
*Gençlerimizin suça sürüklenmelerinin önüne geçmek,
*Yapılan etkinliklerle bu gençlerin hayata ve geleceğe dair bakışlarına umut ve özgüven sağlamak,
*Düzenlenen kültürel etkinlikler ile gençlerin, ruhsal ve kültürel gelişimlerini sağlamak,
*Gençlerin toplumsal aidiyet duygusunu geliştirmek,
*Sosyal hayatta ne kadar önemli olduklarını, başta anne ve baba olmak üzere ikaz ve uyarılarının etkisini öğrenmelerini sağlamak,
*Topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacak sosyal, bireysel imkânları geliştirmek,
*Sorumluluk aidiyeti öğretmek.